Otvorenje samostalne izložbe akademskog slikara-grafičara Tina Samaržije, 15. 7. 2023. u 19:00 sati

U Muzeju Matije Skurjenija, 15. 7. 2023. u 19:00 sati, otvara se samostalna izložba akademskog slikara-grafičara Tina Samaržije iz Zagreba. To je njegova prva izložba u ovoj muzejskoj instituciji, na kojoj će pokazati izbor najrecentnijih radova, nastalih 2022. Svestrani mladi, afirmirani umjetnik likovno se izražava crtežima, grafikama i štafelajnim slikama. Originalni crteži tušom, sa dodatkom crvene boje, (31 kom.), nastali su istraživanjem i, svojevrsni, su nastavak, smjelih radova pok. akademika Miroslava Šuteja iz njegovog znamenitog ciklusa Erotika iz 1975. Pisac predgovora u katalogu izložbe, ugledni povjesničar umjetnosti i voditelj Galerije Forum iz Zagreba, Feđa Gavrilović piše:

˝U ovom ciklusu crteža on, na neki način, pokušava oživjeti spomenuto razdoblje u kojemu su otisci erotskog sadržaja kolali u tajnosti. Pri tome se oslanja na minimalističku, geometrijsku, op i popartističku tradiciju 20. stoljeća, posebno lokalnog, zagrebačkog kruga (tu su odjeci nekih Šutejevih, pa i Bućanovih minimalnih formi)… Zato su ovi crteži duhovito i interesantno osvježenje. Razigrani, ali ne oholo libertinski; prosti, ali ne prostački. Minimalna forma tu nije jalova cerebralnost, nego element ludičnosti, ograničenje koje potiče maštu (i stvaratelja i gledatelja). Svi omjeri i odnosi ploha i tekstura na crtežima kao i prepoznatljivi anatomski dijelovi ponekada u šaljivim kompozicijama otkrivaju umjetnikovo shvaćanje svijeta˝.

Izložba je realizirana sredstvima Zagrebačke Županije i Grada Zaprešića, a može se pogledati do 20. 8. 2023.