˝Noć muzeja 2023.˝ u Muzeju Matije Skurjenija, 27. 1. 2023.

U sklopu ″Noći muzeja 2023.″, u petak, 27. siječnja 2023. u 18.30 sati u Vršilnici Novih dvora bana Jelačića u Zaprešiću bit će otvorena izložba Sloboda mog uma. Avangardne umjetnice iz Kolekcije Marinko Sudac čiji su organizatori Grad Zaprešić i Zaklada Marinko Sudac,a jedan od suorganizatora je i Muzej Matije SkurjenijaGrupna je to izložba isključivo umjetnica, koja će pokazati raznolike kreativne prakse umjetnica 20. stoljeća iz regije i šire.

Rijetka je ovo prilika za vidjeti  radove Ivane Tomljenović-Meller (Zagreb, 1906.-1988.), hrvatske umjetnice, dizajnerice, fotografkinje i polaznice znamenite škole Bauhaus (1929.) u Dessau. Zatim, su tu radovi talijanskih umjetnica Lucie di Luciano i Marine Apollonio, koje su ostavile značajan trag u svojim područjima umjetničkog djelovanja. Obje umjetnice zauzele su svoje zasluženo mjesto i unutar središnje izložbe 59. venecijanskog bijenala 2022. godine, The Milk of Dreams, kustosice Cecilije Alemani…Tijekom 1970-ih pojavio se značajan broj utjecajnih umjetnica koje su ostavile neizbrisiv trag u povijesti umjetnosti, kako u (našoj) regiji, tako i globalno. Kao ključna figura, izdvaja se Bogdanka Poznanović, koja je značajno utjecala na umjetnice i umjetnike naredne generacije, (npr. Katalin Ladik). U ovom razdoblju djeluje i jedna od najznačajnijih svjetskih umjetnica performansa, Marina Abramović, koja je na izložbi predstavljena svojom zvučnom instalacijom More. Unutar šireg regionalnog konteksta stvarale su i umjetnice Běla Kolářová, Galina Bitt, Ruth Wolf-Rehfeldt, Dóra Maurer, Jana Shejbalová-Želibská i druge, čiji će se radovi moći vidjeti na izložbi.

Sedamdesete godine prošlog stoljeća bile su i značajno razdoblje za afirmaciju umjetnica feminističke struje. U tom kontekstu djeluju hrvatska umjetnica Sanja Iveković, poljakinje Natalia LL i Ewa Partum, a žensko iskustvo prikazivale su i umjetnice Teresa Tyszkiewicz i Milica Kecman / Lipa Mill. Izvan regije Središnje i Jugoistočne Europe, a kao dio Kolekcije Sudac, na izložbi se izdvajaju i umjetnice Eulàlia Grau, jedna od pionirka feminističke umjetnosti u Španjolskoj, i Takako Saito, značajna predstavnica međunarodnog pokreta Fluksus.

U ″Noći muzeja 2023.″ u prostorima Muzeja Matije Skurjenija moći će se pogledati stalni postav slika, crteža, grafika, samoukog slikara, nadrealne poetike, Matije Skurjenija. Ulaz je slobodan (18-00) i svi ste dobrodošli u Vršilnicu i(li) muzej.

Web-vizual-Noc-Muzeja-23-copy-2048x921 sudac 20230124_110154 20230124_113441 20230124_110625