Otvorena izložba: “Skurjeni – Eros i Tanatos”, 20.10. 2017.

U Muzeju Matija Skurjeni u Petak, 20. listopada 2017.otvorena je izložba slika Matije Skurjenija, naziva “Skurjeni – Eros i Tanatos”. Za tu tematsku izložbu, slike sa motivima golog ženskog i muškog tijela, kao i one sa prikazom apokalipse, posuđene su iz Hrv. muzeja naivne umjetnosti, GIU Zlatar, Zbirke Biškupić i drugih privatnih kolekcionara… O Skurjenijevoj umjetnosti, njegovom izlaganju 1962. u Parizu i sudjelovanju u nadrealističkom pokretu, govorio je ugledni pov. umjetnosti i likovni kritičar Feđa Gavrilović, voditelj Galerije Forum u Zagrebu..“Eros i Tanatos prisutni su kod svakog stvaratelja, pa tako i Skurjenija. Ova izložba daje  presjek njegovih radova, s naglaskom na vrlo tjeskobnoj viziji svijeta, na viziji svijeta koja predviđa različite kataklizme i užase i viziji svijeta koja, unatoč tome, uživa u samom životu, u bujanju i u stvaralaštvu. To je ono što je za Matiju Skurjenija bilo najvažnije.”, rekao je… Otvorenju je prisustvovao i veliki hrvatski suvremeni umjetnik Željko Kipke, koji je za katalog izložbe napisao izniman analitički esej o Skurjenijevoj amblematskoj slici “Treći svjetski rat” iz 1969. ( …”Vjerojatno je senzibilan unutarnji radar bio presudan za inicijaciju Matije Skurjenija u posljednji krug nadrealista. Pripadao je malobrojnoj vojsci zemaljskih „čudaka“ koji su radije komunicirali s nevidljivim energijama (snovima) nego li brinuli o stilu, društvenoj poziciji i sličnim zabludama recentnih umjetnika. Činjenica da je Skurjeni bio simpatizer zagrebačkog antikolektiva Gorgona ponešto govori u prilog tome da je doista bio drugačiji od većine hrvatskih „autsajdera“, naivaca i umjetnika samouka”)…Izložbu je otvorio Gradonačelnik Grada Zaprešića, g-din Željko Turk, koji je na otvorenje došao u društvu supruge, svoga zamjenika Alana Labusa i predsjednika GV …Izložba se može pogledati do 26. studenoga 2017.

14.

15.